Хмельниччина туристична

До сьогодення туристичний бренд Хмельниччини формується не як цілісна туристично-рекреаційна система, а лише як сукупність локальних об’єктів, пов’язаних з тими чи іншими точками туристичної індустрії. Більше того, їх розташування пов’язане з південними та центральними районами області. Як результат, поза межами відомих туристичних маршрутів залишилися північні райони Хмельниччини. Для бага­тьох хмельничан (і практично всіх кам’янчан) Шепетівка — остан­нє місто на карті області, а далі — порожнеча, хіба випаде нагода проїхатися трасою на Рівне, зали­шивши осторонь Ізяслав, Славуту і Нетішин. За вікнами промайне incognitus septentrio — невідо­ма північ — та й по всьому. А між тим хмельницька Волинь не може не захопити потенційного туриста.

Особливої ваги цим районам надає факт наявності розвинутої транспортної інфраструктури, що є важливим чинником для форму­вання туристично-рекреаційної привабливості північного регіону Хмельниччини.
Зверніть увагу, відстані між ними невеликі і дозволяють планувати ознайомчі екскурсії на вихідні. Компактне ж розташуван­ня північних райцентрів взагалі робить можливим одноденні екскурсії з відвідуванням маси цікавих туристичних та історич­них об’єктів.
Можна тезово визначити де­кілька туристичних маршрутів, які охоплюють північні райони Хмельницької області, зокрема Славутський, Ізяславський, Кра­силівський, Старокостянтинів­ський та Шепетівський.
Шляхами заславського князівства
Цей маршрут пов’язаний з істо­рією розвитку двох найбільших князівських маєтностей Південно-Східної Волині — Заславського князівства, утвореного в першій по­ловині XVI ст., та латифундії князів Сангушків, яка утворилася в першій чверті XVIII ст. До складу цих ад­міністративних одиниць свого часу входили терени сучасних Ізяслав­ського, Славутського, Шепетівського та частково Красилівського районів. Таким чином туристичний маршрут має на меті ознайомити туристів з найбільш визначними пам’ятками історико-архітектурної спадщини півночі Хмельниччини, пов’язаними з діяльністю двох князівських родин — Заславських та Сангушків.
Антоніни Красилівського району — центр колишніх володінь графів Потоцьких. До сьогодення тут збе­реглися чудовий ландшафтний парк, манеж, будинок управителя граф­ськими маєтностями, в’їзна брама до палацу та ряд будівель, виконаних у голландському стилі. Колишній га­раж графів Потоцьких до цього часу викликає повагу, незважаючи на те, що там нині сільрада, міліція, біблі­отека.
Старокостянтинів — замок кня­зів Острозьких та залишки міських укріплень. Сам замок ремонтується, що вселяє певний оптимізм, доля ж оборонної вежі, котру видно чи не з кожної точки міста, оптимізму не викликає.
Самчики Старокостян­тинівського району — палац, побудований у кла­сичному стилі (1785 р.), та ландшафтний парк. Це — перлина району та області. Розписи Ми­хайла Врубеля, чудовий парк, вишукана архі­тектура — такий собі маленький Париж біля самісінького Хмель­ницького. А скільки ваших знайомих було там? Один? Двоє? А ви самі? Ото ж бо…
Городищенський мо­настир (ХVI ст.). Декіль­ка кілометрів від Ше­петівки — і ви стаєте свідками дива. Всі зна­ють про Лаври Почаїв­ську і Києво-Печерську, чули про Зарваницю. Так от, цей монастир вражає не менше. Мож­ливо, несподіваністю — хто б міг подумати, що у нас є таке? Що він вижив і дожив до наших днів, що активно відбудовується?
Ізяслав. Взагалі відрив від цивілі­зації. Зо два десятки щоденних рейсів з Хмельницького до Славути і добре, коли півдесятка до Ізяслава. А монас­тир бернардинців над Горинню — це щось. Навіть коли знаєш, що зараз це в’язниця. Ренесансна архітектура і білі стіни десь майже в піднебессі просто шокують. Як і костел святого Йосипа. І навіть те, що залишилося від палацу Сангушків, може змусити уявити, як колись тут зупинялися Пе­тро І, австрійський імператор Йосип ІІ, польський король Станiслав Ав­густ IV Понятовський.
Славута. Особисто для одного з ав­торів цих рядків — епіцентр усього. Найбільша у світі мала батьківщина, перехрестя світів. Костьол святої Дороти, усипальниця родини Сан­гушків. Завжди, навіть у часи, коли була складом солі, ця споруда була вищою від суєти не тільки в архітек­турному розумінні,а й в моральному. Пам’ятні дошки, на яких найвідо­міші в Європі прізвища: Сангушки, Потоцькі. Вітражі, через які ллються різнобарвні промені. Звуки органа, що линуть з минулого. Кажуть, що костел — копія паризького собору святого Євстафія. Можливо, і так. Але той далеко, а цей — у нас.
Церква Різдва Богородиці. У ра­дянські часи перед нею побудували кінотеатр, щоб подалі від людських очей… Реальне училище 1902 року (нині міський відділ освіти). Старий паровий млин. З нового — дзвіниця храму святої Покрови, скульптури Артема Вольського. Святі, виконані з металу, гідно прикрасили б храм будь-якого європейського міста. Чу­дово, що в місті є такий майстер і є така дзвіниця.
Є що подивитися і в районі. Ста­ровинний храм у Цвітосі, дерев’яні церкви Воскресіння в Кривині (ХVIIІ ст.) і святої Параскеви в Нетішині. До речі, про Нетішин. Місто гарне саме по собі, з двома новими православ­ними церквами і костьолом та ще й з чудовим музеєм. А в Старій Гуті працює дерев’яний вітряк. Віднов­лений силами жителів села і підпри­ємців, він став приводом для цілого свята — Дня млина. В перспективі — піч, аби відвідувачі могли змоло­ти борошна і спекти собі хліба — справжнього, такого, яким він і має бути.
Шляхами бойової слави
Специфічність маршруту і його туристична цінність полягають у тому, що з середини ХХ ст. ці тери­торії знаходилися в межах прикор­донної округи та особливого стра­тегічного округу. Маршрут дозволяє ознайомитися з найбільш видатними пам’ятками оборон­ного та військового мистецтва, а також з військовою історі­єю краю. Отже, що можна побачити лю­бителям військової історії?
Колом’є, Улаша­нівка Славутського району — залишки бетонних укріплень, так званої лінії Ста­ліна (1930-і роки). Славута — меморі­ал на місці колишніх таборів для радян­ських військовопо-лонених Шталаг-301 та Шталаг-357. Інши­ми словами — поле пам’яті. Пам’ятники червоним партиза­нам і воякам УПА, які полягли в бою з військами НКВС у 1944 році. Хоро­виця Славутського району — залиш­ки військової бази, де в 1970-1980-х роках розташовувалися стратегічні ракети з ядерними боєголовками. Це тема взагалі окрема. Майже метро в лісі — величезні ангари для мобіль­них пускових, залишки командних пунктів і казарм, сосни під 40 метрів. І неймовірна тиша. Пейзаж майже інопланетний. Колись звідси могли б знищити цілий ворожий (на той час) континент. І, зрозуміло, отримати по цій красі гідну відповідь.
Ця стаття, принаймні, точно не пи­салася б.
Зелений туризм
У першу чергу, це ліси. Колись сюди приїздили курортники з Ленінграда і Москви. До революції — один з найвідоміших лікуваль­них туберкульозних курортів. Голубі озера, що, немов перлини в намис­ті, простяглися від Славути до Не­тішина. Святе озеро з легендою про церкву, яка пішла на дно. Горинь, що тече лугами і лісами, колись судно­плавна, а зараз просто неймовірно гарна. Якби ще відбудувати палац у Стриганах (був же колись санаторій), ціни б відпочинку не було. Точніше, була б порівняно невелика. Поки що готується до запуску невеликий при­ватний соціальний готель у Славуті, він міг би стати осередком і початком більш широкої програми зеленого туризму.
А поруч — уже рівненські Ост­рог і Дубно, Тараканівський форт. Словом, це вже більше, аніж просто маршрут вихідного дня…
Але саме з таких маршрутів по­чинається любов до батьківщини (як би не заяложено звучали ці слова). Крім того, це нові враження. Це нові робочі місця, це гроші до бюджету (нашого ж, місцевого). Можливо, це і відновлені палац в Ізяславі, орган у славутському костьолі, вузькоколій­ка, що йшла колись лісами зі Славути майже до Ізяслава. Головне — розпо­чати. І тоді з’ясується, що життя є і далі від Шепетівки...
В.НАПИТКІН, В.БЕРКОВСЬКИЙ, ДИРЕКТОР ЦЕНТРАЛЬНОГО ДЕРЖАВНОГО АРХІВУ ЗАРУБІЖНОЇ УКРАЇНІКИ
SLAVUTA.KM.UA, CASTLES.COM.UA, UA.VLASENKO.NET
Церква Воскресіння
НА ФОТО: САДИБА У САМЧИКАХ;
ЦЕРКВА У СТАРОМУ КРИВИНІ;
МЛИН У СТАРІЙ ГУТІ;
ПАНСЬКІ ВОРОТА В АНТОНІНАХ;
ПАЛАЦ У СТРИГАНАХ

Немає коментарів:

Дописати коментар